Drogowe zamieszanieCiekawostki i sensacje dotyczące ruchu drogowego w Szczecinie, a także pomocne informacje dla kierowców, polecane warsztaty, myjnie, podjazdy.

Pl. Żołnierza Polskiego – Kaskada, dla kogo światła?

Poruszając się po Szczecinie, nie raz spotkacie się z pewnymi niejasnościami na drodze. Do jednej z nich, wzbudzającej wiele pytań, należy sygnalizacja świetlna na Placu Żołnierza Polskiego, koło Kaskady.

Jak nietrudno dostrzec, na środku powyższego zdjęcia znajduje się sygnalizacja świetlna, zamontowana przy krawędzi jezdni. Znajduje się ona tuż przy krawędzi lewego pasa do jazdy na wprost.

Wątpliwości w tym miejscu budzi umiejscowienie sygnalizatora, który dla wielu kierowców jest sygnalizatorem skierowanym nie dla kierowców jadących prosto, w kierunku ul. Wyzwolenia, a dla skręcających w lewo, w kierunku Zamku Książąt Pomorskich.

Drodzy czytelnicy, ten sygnalizator nie jest sygnalizatorem lewoskrętu. Jest to powtórzenie sygnalizacji dla kierowców jadących na wprost, które to wynika z regulacji dot. umiejscowienia sygnalizatorów na drodze!

Skąd wątpliwości? Ustawiając się na lewym pasie, dla skręcających w lewo, sygnalizator skierowany jest praktycznie na wprost kierowców. Dodatkowo po prawej stronie (po lewej od sygnalizatora) znajduje się znak informujący o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa tramwajom. Ten zestaw znaków i sygnalizacji, dla wielu kierowców jest kompletem skierowanym właśnie do nich.

Przed remontem Placu Żołnierza Polskiego przy lewej krawędzi jezdni dla skręcających w lewo, a więc na głównej wyspie były faktycznie kiedyś działające światła, które następnie zastąpiono sygnalizatorem ostrzegawczym przed zbliżającym się pojazdem szynowym. Sygnalizator ten świecił na czerwono, wstrzymując ruch na czas przejazdu tramwaju.

W 2011 roku, kiedy dobiegał końca remont placu, na głównej wyspie a więc i przy krawędzi jezdni dla skręcających w lewo, też początkowo zamontowano sygnalizator:

Który docelowo stał się jedynie słupem pod kamerę monitoringu.

Stan obecny: kierowcy skręcający na Placu Żołnierza Polskiego w lewo (jak na zdjęciu) w kierunku Zamku Książąt Pomorskich, nie mają w chwili obecnej żadnej sygnalizacji świetlnej. Obowiązuje tu oznakowanie pionowe i poziome, oraz zasada ustępowania pierwszeństwa pojazdom znajdującym się z naszej prawej strony.

Tym samym, jeśli znajdziemy się na pasie do skrętu w lewo, upewniamy się, że z lewej strony nie jedzie tramwaj, a z prawej nie jadą samochody (od strony Kaskady, ul. Obrońców Stalingradu). Ustępując pierwszeństwa jednym i drugim, możemy kontynuować jazdę, pamiętając także o tramwaju jadącym od strony Wyzwolenia (z prawej).

Po przejechaniu torowiska, zgodnie z oznakowaniem pionowym, ustępujemy pierwszeństwa kierowcom jadącym z ul. Wyzwolenia, po czym kontynuujemy jazdę w stronę Trasy Zamkowej, pamiętając przy okazji o przejściu dla pieszych.

Taka konstrukcja skrzyżowania oraz brak sygnalizacji świetlnej, umożliwia szybsze rozładowanie tworzących się tu zatorów, spowodowanych oczekiwaniem kierowców skręcających w lewo na włączenie się do ruchu.

Facebook Comments
Rating: 5.0, from 2 votes.
Please wait...

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *